MigraMoms v digitálnom svete
Ženy migrantky (najmä matky) sú skupinou, ktorá je nadmerne zastúpená v štatistikách ľudí mimo pracovného trhu a ktorej zaradenie do pracovnej sily komplikujú na pohľad neprekonateľné prekážky: nedostatok vzdelania resp. vzdelanie, osvedčenia a tituly, ktoré v hosťovskej krajine nie sú uznané, kultúrne bariéry a v neposlednom rade aj obmedzené digitálne zručnosti a kompetencie, ktoré v čoraz digitalizovanejšom svete predstavujú ďalšiu výraznú prekážku v sociálnej a profesionálnej integrácii.
Cieľom projektu MigraMoms v digitálnom svete je:
vytvoriť komplexný VZDELÁVACÍ KURZ s cieľom zmapovať a rozvíjať neformálne a formálne nadobudnuté zručnosti, vedomosti a kompetencie u migrantiek - matiek v domácnosti
posilniť ich zamestnateľnosť a uľahčiť im vstup na trh práce (príp. skrátiť priemernú dĺžku času opätovného vstupu na trh práce po pôrode)
Projekt využije zamestnateľnosť a podnikanie ako špecifické opatrenia na posilnenie postavenia na trhu práce a to prostredníctvom dvojakého prístupu:
1. identifikácie existujúcich kompetencií a zručností migrujúcich matiek a pomoc pri využívaní ich prenosnosti do kontextu formálnych pracovných príležitostí
2. poskytovaním pomoci matkám migrantkám pri prekonávaní kultúrnych prekážok, s ktorými sa môžu stretnúť počas svojho vstupu na trh práce v prijímajúcej spoločnosti
Výsledkom projektu bude aj PROGRAM ŠKOLENIA pre trénerov a pedagógov pôsobiacich v oblasti inklúzie a integrácie a PEDAGOGICKÁ PRÍRUČKA, ktorá poskytne podrobný prehľad v metodike a obsahu vzdelávacích kurzov.
Projektoví partneri v Miláne, meste kontrastov
Miláno je nielen mesto kontrastov, ale aj miesto prvého stretnutia partnerov projektu MigraMoms v digitálnom svete, do ktorého sme sa zapojili.
Stretli sme sa v San Siro, jednej z najväčších mestských častí Milána, kde takmer polovicu obyvateľstva tvoria cudzinci a cudzinky. Krátka prechádzka ulicami nám priblížila prostredie, v ktorom talianske Migramoms žijú.
Zavítali sme do Spazio FENUN , na miesto komunitných stretnutí, rozmanitých kultúr a filmového klubu s medzinárodným programom, kde sa snažia zapájať aj marginalizované skupiny miestneho obyvateľstva.
Navštívili sme aj MEET Digital Culture Center , ktoré sa snaží zmierňovať rozdiely v digitálnych zručnostiach medzi ľuďmi žijúcimi v Taliansku. A to prostredníctvom tvorivého využívania technológií.
Na spoločnom stretnutí sme každý predstavili vlastné aktivity, upresnili úlohy a kroky v rámci projektu.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu a príležitosť skĺbiť jedinečné know-how, ktoré každý z partnerov do projektu Migramoms v digitálnom svete prináša.
Na projekte spolupracujeme s organizáciami Associazione Piano Ca Soleterre (Soleterre Italia) z Talianska, Euromasc AS a Stiftelsen Mangfold i arbeidslivet z Nórska, INFODEF zo Španielska, Le Monde des Possibles ASBL z Belgicka.