Communication on migration
Príručka Communication on migration je určená pre malé alebo stredne veľké neziskové organizácie zaoberajúce sa migračnými témami, ktorým ponúka nápady a postupy ako komunikovať migráciu v rámci svojich komunikačných stratégií. Zdôrazňuje využívanie hlasu komunity a osobné príbehy individuálnych utečencov a utečeniek, používanie inkluzívneho, kultúrne uvedomelého a konštruktívneho jazyka v komunikácii, a uvedomovanie si sily a dôležitosti vizuálnej komunikácie.
Táto metodická príručka vznikla v rámci projektu Ukraine Now, na ktorom spolu s Mareenou spolupracovali partneri z organizácií OCC Spain, OCC Greece a ARCA z Rumunska a je spolufinancovaný Európskou Úniou cez Erasmus+.
Cieľom projektu Ukrajine Now je šírenie povedomia o utečencoch a utečenkách v Európe medzi mladými ľuďmi, ako aj o ich začleňovaní do lokálnych komunít.
Stiahnuť príručku.
Situačné analýzy prvého roka pomoci ľuďom z Ukrajiny v slovenských mestách
Analýzy mapujú poskytovanie služieb v piatich slovenských mestách v reakcii na príchod veľkého počtu ukrajinských odídencov a odídenkýň. Nájdete v nich stručný prehľad integračných aktivít a stratégie miest pred februárom 2022, ako zareagovali samosprávy, inštitúcie, organizácie aj rôzne iniciatívy na príchod ľudí z Ukrajiny, prehľad dôležitých aktérov v jednotlivých mestách a analýzu silných a slabých stránok, príležitostí a výziev.
Stiahnite si situačné analýzy pre jednotlivé mestá:
Priority pre integráciu utečencov a utečeniek v slovenských mestách
Stručný súhrn výstupov z facilitovaných stretnutí, ktoré prebiehali v piatich slovenských mestách za účasti zástupcov organizácií, samospráv a ďalších aktérov pôsobiacich v oblasti integrácie cudzincov a cudziniek. Cieľom stretnutí bola prezentácia záverov situačnej analýzy, identifikácia prioritných oblastí a návrhy potrebných riešení pre zvýšenie ochrany a inklúzie ľudí z Ukrajiny.
Stiahnite si priority pre integráciu pre jednotlivé mestá:
Manuál pre pomáhajúce organizácie, miestne a regionálne samosprávy
Dôležitou súčasťou komunitnej ochrany utečencov a utečeniek je podpora zo strany lokálnych aktérov. V dokumente nájdete stručný postup na to, ako zabezpečiť komunitnú ochranu, informácie o tom, na čo je potrebné pri komunitnej podpore myslieť a ako môžu lokálni aktéri prispieť k posilneniu komunitnej ochrany.
Ponuka odborných služieb – pre organizácie, miestne a regionálne samosprávy
Prehľad podporných, expertných a vzdelávacích služieb, ktoré poskytuje Mareena organizáciám, miestnym a regionálnym samosprávam, v oblasti zlepšenia komunitnej ochrany a inklúzie cudziniek a cudzincov. Potrebovalo by vaše mesto, obec, región odborné konzultácie, tréningy či vzdelávacie aktivity, podporu vzájomnej koordinácie alebo informovanosti, prípadne iné služby? Obráťte sa na nás.
Ľudia z Ukrajiny v slovenských mestách – analýza výskumu v spolupráci s CVEK
Tento text prináša analýzu kvalitatívneho výskumu zameraného na situáciu ľudí z Ukrajiny, ktorí prišli na Slovensko po vypuknutí vojny na Ukrajine vo februári 2022 a získali status dočasného útočiska. Analýzu pre organizáciu Mareena vypracovalo Centrum pre výskum etnicity a kultúry. Výskum prináša dôležité zistenia, ktoré by mali pomôcť zreflektovať poskytovanie pomoci ľuďom z Ukrajiny počas uplynulých mesiacov z viacerých pohľadov. Zároveň slúži ako dôležitý podklad pre nastavovanie integračných služieb, s ktorými úzko súvisí poskytovanie informácií či nastavovanie kvalitnej sociálnej a komunitnej práce do budúcnosti.
Stiahnite si analýzu a súhrn zistení a odporúčaní:
Informační sprievodcovia pre ľudí z Ukrajiny
Pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny sme pripravili informačných sprievodcov piatich slovenských miest, v ktorých pôsobíme.
Obsahujú základné informácie o Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a Trenčíne a užitočné kontakty na miestne organizácie, inštitúcie, kurzy a kultúrne centrá.
Dozviete sa v nich aj ako postupovať po príchode do daného mesta a na koho sa obrátiť v prípade, ak potrebujete právnu, materiálnu, zdravotnú, či psychologickú pomoc a poradenstvo.
Dobrovoľníctvo ako nástroj na podporu utečeniek a utečencov
V Mareene veríme, že dobre pripravený a koordinovaný dobrovoľnícky program môže prispieť k zvýšeniu prospešnosti a profesionality dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a zároveň necháva priestor pre ich potenciál a kreativitu. Vďaka systematickej práci s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami môžeme adresne reagovať na potreby utečeniek a utečencov, podporovať vytváranie vzájomných vzťahov a prispieť k ich začleneniu do slovenskej spoločnosti.
Stiahnite si materiál, v ktorom nájdete odpovede na otázky:
- Aké výhody prináša efektívne koordinovaný dobrovoľnícky program?
- Čo je dôležité pre efektívne koordinovaný dobrovoľnícky program?
- Ako vyzerá koordinácia dobrovoľníckeho programu?
- Akým hlavným výzvam môžete čeliť pri práci s motiváciou dobrovoľníkov a dobrovoľníčok?
Materiál vznikol s finančnou podporou UNHCR.
Komunitné dobrovoľníctvo ako nástroj na posilnenie komunitnej ochrany a inklúzie utečeniek a utečencov
Komunitná ochrana je prístup, ktorý sa zameriava na ochranu ľudských a utečeneckých práv, pričom dôraz kladie na schopnosti utečeniek a utečencov a lokálnych komunít pomenovať hlavné výzvy, ktorým čelia, a hľadať a spoluvytvárať riešenia, ktoré sa ich týkajú. Dôležitým kľúčom ku zabezpečeniu komunitnej ochrany utečencov a utečeniek je počúvanie a porozumenie ich potrebám.
Do komunitnej ochrany môžu byť zapojení všetci lokálni aktéri: miestne a štátne inštitúcie, neziskové a komunitné organizácie, utečenci a utečenky, dobrovoľníci a dobrovoľníčky. Využitie ich kapacít, skúseností a zdrojov pre adresnú asistenciu utečencom a utečenkám umožňuje zabezpečenie ich ochrany a posilnenie ich sebestačnosti a samostatnosti.
Stiahnite si náš materiál o komunitnom dobrovoľníctve, ktorý vznikol s finančnou podporou UNHCR.
Rozmanité komunitné podujatia
V Mareene veríme, že osobný kontakt medzi ľuďmi so zahraničným pôvodom a miestnymi prispieva k vzájomnej dôvere a akceptácii rôznorodosti. Ak sa stretneme pri spoločnom jedle, rozhovore, či zážitku, dokážeme lepšie porozumieť ľuďom z iných krajín, či kultúrneho prostredia a prekonať predsudky na oboch stranách.
Stiahnite si materiál, v ktorom sa dozviete:
- ako plánovať komunitné podujatie,
- na čo pri tom nezabudnúť,
- ako robiť komunitné podujatia
tak, aby boli inkluzívne, - aké sú naše osvedčené formáty podujatí.
Materiál vznikol s finančnou podporou UNHCR.
Generation T
Generation T (čítaj dženerejšn Ty) sa zameriava na šírenie povedomia o migrácii a na podporu ochrany zraniteľných – etnických či náboženských – skupín medzi mladými ľudmi. Zistia, ako vznikajú stereotypy a prečo máme predsudky. Dozvedia sa viac o živote cudzincov v našej spoločnosti a môžu preskúmať, čo máme napriek niektorým odlišnostiam spoločné. Vytvorili sme video na tému Prečo máme predsudky, tipy pre mladých ľudí ako prispieť k svetu bez predsudkov a metodický materiál pre učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí by chceli s mladými ľuďmi otvoriť tému identity, predsudkov a stereotypov. Viac informácií o projekte Generation T.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu zodpovedá výlučne Mareena.
Stiahnuť tipy ako prispieť k svetu bez predsudkov a metodický materiál.
Stretnutím k porozumeniu
Stretnutím k porozumeniu je metodická príručka plná interaktívnych aktivít, prostredníctvom ktorých môžete študentom alebo účastníkom vzdelávania priblížiť témy spojené s migráciou, integráciou, medzikultúrnym dialógom, hate speech či identitou. Tieto zážitkové aktivity vytvoril tím autorov a metodikov a ich realizácia bola pilotovaná na viacerých stredných a vysokých školách. Príručka je tu pre vás, takže aktivity z nej môžete realizovať samostatne, no v prípade záujmu nás môžete kontaktovať a my vám s témou radi poradíme alebo k vám vyšleme našich lektorov.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedné o. z. Mareena.
Nové začiatky
Táto publikácia je určená organizátorom komunitných aktivít, pracovníkom s mládežou, školiteľom, projektovým manažérom, dobrovoľníkom a členom organizácií, ktorí sa venujú inklúzii mládeže s migrantským pôvodom a hľadajú inovatívne a participatívne metódy, ktoré aktivizujú mladých ľudí s rozličným pôvodom a prispievajú k budovaniu rozmanitejších komunít.
Publikácia je spoločným dielom štyroch organizácií: Jordens Vänner zo Švédska, GLOBAL 2000 z Rakúska, Mareeny zo Slovenska a Syreczech z Českej republiky, pričom každá z organizácií priniesla jedinečný pohľad na prácu s mladými migrantmi a utečencami. Partneri z Rakúska a Švédska sa delili o informácie, aktivity a metódy z oblasti environmentálneho vzdelávania a klimatickej spravodlivosti, zatiaľ čo Mareena a Syreczech ponúkli skúsenosti a nápady týkajúce sa budovania komunít.
Práca s komunitou, participácia a posilnenie postavenia
V tejto publikácii nájdete kľúčové fakty o protimoslimskom rasizme a niekoľko tipov, ako naň reagovať. Podelili sme sa aj o nápady na opatrenia proti islamofóbii. Ide o aktivity, ktoré sme uskutočnili v rámci projektu COPE a ktoré sa podľa nášho názoru ukázali ako účinné.
Stiahnuť publikáciu
Súhrnná správa o integrácii štátnych príslušníkov tretích krajín do pracovného trhu v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a Slovensku
Cieľom tejto analýzy je poskytnúť prehľad existujúcich národných právnych rámcov a politík v oblasti pracovnej integrácie v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Ponúka prehľad o situáciách vo vybraných krajinách, keď mnohí príslušníci tretích krajín mali ťažkosti s uznaním odbornej kvalifikácie, ktorú získali mimo EÚ, alebo opisuje ich negatívnu skúsenosť s úradmi práce, ktoré nevnímajú ako nápomocné pri ich pracovnej integrácii. Táto analýza zároveň predstavuje prvý krok k navrhnutiu súbora odporúčaní a nástrojov, ktorých cieľom je zlepšenie prístupu cudzincov k možnostiam profesijného rozvoja v daných krajinách.
Správa vychádza z analýzy existujúcich národných právnych rámcov a politík a z kvalitatívnych dát získaných výskumnými rozhovormi s cudzincami z tretích krajín, zamestnávateľmi, zástupcami verejnej správy a mimovládnych organizácií krajín zapojených do projektu.
Stiahnuť analýzu integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín na pracovný trh v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a Slovensku v angličtine.
Stiahnuť analýzu medzinárodnej situácie a slovenského kontextu v slovenčine.
Správa o príkladoch dobrej praxe integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín do pracovného trhu v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a Slovensku
V prvej analýze projektu Career Path sme informovali o bariérach a výzvach pracovnej integrácie cudzincov a problémoch, s ktorými sa cudzinci z tretích krajín stretávajú. V tejto správe sa nachádza 13 príkladov dobrej praxe na podporu pracovnej integrácie a profesionálneho rozvoja cudzincov žijúcich na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Chorvátsku. Príklady, keď cudzinci dostali podporu, ktorá im pomohla v ich kariérnom raste, sú podrobne vysvetlené, aby mohli byť inšpiráciou pre aktivity rôznych inštitúcii v medzinárodnom kontexte.
Táto správa je pripravená na základe predchádzajúcich zistení projektu a kvalitatívnych dát získaných výskumnými rozhovormi s cudzincami z tretích krajín, so zástupcami verejnej správy, vládnych a mimovládnych organizácií, ako aj ďalšími zainteresovanými stranami.
Stiahnuť správu v angličtine.
Analýza spätnej väzby kľúčových aktérov k Súhrnnej správe a Správe o príkladoch dobrej praxe integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín do pracovného trhu v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a Slovensku
Tretia časť projektu Career Path predstavuje analýzu spätnej väzby zúčastnených strán k dvom predchádzajúcim správam. Ich spätná väzba bola vo všeobecnosti pozitívna. Zainteresované strany považovali prehľad právneho rámca v predchádzajúcich analýzach za veľmi užitočný a dodali, že sa dozvedeli nové informácie o kľúčových otázkach integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín na trhu práce. Mnoho inštitúcií ocenilo správu o príkladoch dobrej praxe, ktoré plánujú implementovať do svojho národného kontextu. Napriek tomu, že projekt prebieha vo viacerých krajinách, správa ukázala, že často rôzne krajiny čelia rovnakým problémom – napríklad problémom s budovaním akceptujúcich spoločností alebo so zlepšením integrácie migrantov na trhu práce.
Spätná väzba bola získaná metódou fokusových skupín so zástupcami verejnej a štátnej správy, medzivládneho a mimovládneho sektora a so zástupcami zamestnávateľov.
Stiahnuť analýzu v angličtine.
Súbor odporúčaní pre tvorcov politík integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín na pracovný trh v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a Slovensku
Na základe predchádzajúcich zistení sme identifikovali súbor 4 odporúčaní pre adresovanie výziev v oblasti integrácie cudzincov na pracovný trh a ich profesionálneho rozvoja. Ide o univerzálne priority pre všetkých zapojených medzinárodných partnerov. Cieľom týchto odporúčaní je poskytnúť návrhy aplikovateľných riešení prostredníctvom konkrétnych krokov a tipov adresovaných tvorcom politík, príslušným verejným inštitúciám, mimovládnym organizáciám a zamestnávateľom tak, aby mohli zlepšiť súčasný stav integračného procesu cudzincov v zainteresovaných krajinách, popríp. zmierniť komplikácie, s ktorými sa v rámci týchto procesov bežne stretávajú.
Súbor odporúčaní je výsledkom nielen analýzy existujúcich národných právnych rámcov a politík v oblasti pracovnej integrácie, ale hlavne sa opiera o kvalitatívne dáta získané prostredníctvom zrealizovaných rozhovorov s cudzincami z tretích krajín, zástupcami verejnej správy, vládnych a mimovládnych organizácií, vzdelávacích inštitúcií a zamestnávateľmi vo všetkých 4 partnerských krajinách.
Stiahnuť odporúčania v angličtine.
Stiahnuť odporúčania v slovenčine.
Praktické inštrukcie pre zlepšenie prístupu cudzincov na trh práce v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a na Slovensku
Séria štyroch letákov s praktickými inštrukciami k zlepšeniu prístupu štátnych príslušníkov tretích krajín na pracovný trh, k efektívnejšiemu napĺňaniu ich kariérnych cieľov a socio-kultúrnej participácie.
Každý leták je adresovaný inej cieľovej skupine – cudzincom, zamestnávateľom a mimovládnym a vzdelávacím inštitúciám. K letákom bola vytvorená aj stručná príručka, ktorá slúži k ich čo možno najefektívnejšiemu používaniu.
Stiahnuť inštrukcie pre cudzincov v slovenčine.
Stiahnuť inštrukcie pre cudzincov v angličtine.
Stiahnuť inštrukcie pre zamestnávateľov v slovenčine.
Stiahnuť inštrukcie pre vzdelávacie a mimovládne organizácie v slovenčine.
Príručka k použitiu letákov v slovenčine.
Výskumná správa CommUnity Study
Prvým výstupom nášho projektu bola výskumná štúdia, pomocou ktorej sme chceli porozumieť dynamike komunitného života na susedskej úrovni a preskúmať najčastejšie motivácie a bariéry pri zapájaní sa do komunitných iniciatív.
Náš výskum pomocou hĺbkových rozhovorov mapuje vzťahy miestnych a cudzincov v štyroch stredoeurópskych mestách – v Bratislave, Brne, Viedni a Budapešti. Obsahuje tiež ich názory a skúsenosti s angažovaním sa v susedských komunitách. Špecificky sa venuje témam ako vnímanie susedstva a jeho hraníc, susedské vzťahy, výzvy v susedstve a zapájanie sa do komunity na susedskej úrovni.
Pohľad respondentov môže slúžiť ako zdroj pre prácu komunitných lídrov, ktorí by radi iniciovali komunitné aktivity, alebo inkluzívne podujatia vo svojom susedstve či meste.
Krátky súhrn v slovenčine: Aké sú naše susedstvá? Potenciál a výzvy inkluzívnych komunít.
Stiahnuť štúdiu alebo krátku výskumnú správu v angličtine.
Metodika mentoringu
Metodika je určená pre lídrov a lektorov, ktorí chcú motivovať svoje tímy k práci vo vlastnej komunite či susedstve a priniesť nové impulzy, ktoré reagujú na potreby komunity. Je založená na participatívnych metódach a exploratívom prístupe. Metodika využíva ciele trvalo udržateľného rozvoja a prístup aktívneho občianstva, ktoré prinášajú globálnu perspektívu na súčasné sociálne, ekonomické a environmentálne výzvy.
Využijú ju najmä lídri a lektori, ktorí by radi pracovali v oblasti komunitnej práce a hľadajú inšpiráciu ako pracovať s rôznorodými skupinami, zmapovať potreby komunity a pripraviť realistické projekty, ktoré by prispeli k inkluzívnejším susedstvám.
Stiahnuť metodiku v angličtine.
Tréning budovania kapacít
Súčasťou nášho projektu bol tréning budovania kapacít pre mladých lídrov, aktivistov a sociálnych pracovníkov, ktorý sa uskutočnil v novembri 2020, v dôsledku pandémie online. Jeho témou bolo Vytváranie udržateľných komunitných projektov, a jeho cieľom poskytnúť účastníkom znalosti a nástroje na vedenie projektového cyklu od prvého nápadu a analýzy potrieb. Účastníci mali možnosť sa dozvedieť viac o princípoch udržateľného rozvoja, ako aj o inkluzívnom líderstve v komunitnej práci.
Ak plánujete realizovať podobný tréning, inšpirovať sa môžete v našom praktickom návode, ktorý obsahuje harmonogram a podrobný opis aktivít, tipy pre trénerov a triky pre tréningy v online formáte.
Manuál na stiahnutie v angličtine.
Príručka Unity in Community
Praktická príručka pre inkluzívne komunitné iniciatívy ponúka praktickú zbierku aktivít, ktoré môžete využiť pri plánovaní, realizácii a vyhodnocovaní komunitných projektov, pričom kladie dôraz na inklúziu, udržateľnosť a sociálnu angažovanosť.
Sumarizuje výsledky kvalitatívnej štúdie o vnímaní susedstva a komunitného zapájania, ako aj
metodológiu pre organizovanie komunitných projektov. Obsahuje tiež príklady dobrej praxe a
štruktúru tréningu na posilnenie kapacít komunitných pracovníkov.
Príručka je určená pre organizácie, ktoré pracujú v oblasti komunitnej práce, komunitným lídrom,
sociálnym pracovníkom, lektorom, a každému, kto by chcel byť súčasťou zmeny a stať sa aktívnym vo svojej komunite.
Stiahnuť príručku v slovenčine.
Tipy, ako prispieť k svetu bez predsudkov
Tipy, ako prispieť k svetu bez predsudkov, sú určené pre mladých ľudí (a všetkých), ktorí sa chcú v téme identity, stereotypov a predsudkov viac angažovať. Vyber si spôsob, ktorým môžeš prispieť k svetu bez predsudkov a posilniť vzájomné porozumenie v tvojej triede, rodine či meste.
Stiahnuť materiál
Prečo máme predsudky?
Tento metodický materiál je určený učiteľkám, pedagógom, lektorom a lektorkám vo formálnom aj neformálnom vzdelávaní, ktorí by chceli so svojimi žiakmi či študentmi otvoriť tému identity, predsudkov a stereotypov. Je vhodný pre učiteľov a učiteľky mladých ľudí od posledných ročníkov 2. stupňa základných škôl až po vysokoškolákov.
Stiahnuť materiál
Plagát: Generácia Ty
Leták: Generácia Ty
Materiály z projektu Start-up your idea
Projekt sa zameriava na:
- vzdelávanie v oblasti rozvoja podnikania,
- propagáciu nápadov na podnikanie rozpracovaných počas projektu a prezentáciou už existujúcich dobre zaužívaných praktík v oblasti podnikania na území Poľska, Českej a Slovenskej republiky,
- zdieľanie skúseností z oblasti podnikania medzi trénermi a vyučujúcimi z Poľska, Českej a Slovenskej republiky.
Na rozdiel od iných podobných projektov, aplikuje inovatívnu metodológiu práce v medzinárodných tímoch, čím sa zabezpečí inklúzia a diverzita.
Materiály pre budúcich trénerov a trénerky, ktorí pracujú v multikultúrnom prostredí. Obsahujú odporúčania, ktoré im pomôžu pripraviť podobný program či školenia. Nájdete v nich aj návody a návrhy na postupy tvorby plánov pre podobné projekty, ako aj scenáre a videozáznamy hodín alebo prezentácie.
TRÉNINGOVÉ MATERIÁLY A ODPORÚČANIA