Vo štvrtok 24. februára 2022 sme sa stali svedkami začínajúcej ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú odsúdila celá naša politická reprezentácia, krajiny EÚ, NATO, ako aj predstavitelia občianskej spoločnosti.
Tieto udalosti nás zasiahli osobne aj profesne. Vojna je vždy zdrojom ľudského utrpenia a deštrukcie, rozdelených rodín, zničených životov a aktuálne aj takmer 8 miliónov ľudí na úteku. Odsudzujeme ruskú agresiu, stojíme za Ukrajinou ako suverénnym štátom a sme pripravení poskytnúť pomoc všetkým, ktorí sa následkom konfliktu ocitli v ohrození.
Už od začiatku vojny intenzívne pracujeme na tom, aby ľudia, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy, našli bezpečné a dôstojné prijatie na Slovensku. Spolu s ďalšími občianskymi organizáciami sme sa podieľali na výzve Kto pomôže Ukrajine, a koordinujeme sa s lokálnymi občianskymi organizáciami, ako aj so štátnymi inštitúciami a ministerstvami. Nadviazali sme partnerstvo s medzinárodnými organizáciami, ako je UNHCR, UNICEF, či IRC, ktoré nám umožnili rozšíriť naše aktivity a posilniť našu prítomnosť vo viacerých lokalitách.
V dôsledku vojny prekročilo ukrajinsko-slovenské hranice vyše 930-tisíc ľudí. Zároveň k začiatku novembra 2022 požiadalo na Slovensku o dočasné útočisko viac ako 99-tisíc osôb, z ktorých 36 % sú deti do 18 rokov a 44 % sú ženy v produktívnom veku. Títo ľudia budú našimi susedmi, spolužiakmi, kolegyňami, či klientmi. Ich úspešné začlenenie do škôl, na trh práce, a do bežného života je momentálne veľkou výzvou. Verejná infraštruktúra služieb a podpory nebola spočiatku pripravená reagovať na potreby tak veľkého množstva ľudí, mnohých zvlášť zraniteľných - detí, osamelých matiek, seniorov, zdravotne znevýhodnených. Len postupne sa vytvárajú systémové riešenia podpory, a stále ostávajú pred nami mnohé výzvy, ktoré by dokázali adresne pokryť rôznorodé potreby spojené s ochranou a začlenením utečencov. Aj Mareena sa bezprostredne po začiatku vojny aktívne podieľa na systéme pomoci utečencom prichádzajúcim na Slovensko.
Ponúkame naše skúsenosti s integráciou cudzincov na Slovensku, koordinujeme sa s relevantnými a aktérmi a navrhujeme konkrétne riešenia.
Od 26.2. 2022 sme prítomní na najväčšom hraničnom priechode Vyšné Nemecké, kde spolu so štátnymi zložkami koordinujeme prihraničnú zónu a zabezpečujeme služby prvého kontaktu.
Ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny – bez ohľadu na ich pôvod, či ďalšie smerovanie – poskytujeme informácie o ich právach a povinnostiach, orientácii v prihraničnej zóne a praktických aspektoch pobytu a pohybu na Slovensku.
Asistujeme pri organizácii dopravy, informujeme o možnosti žiadať o dočasné útočisko, či inú formu ochrany.
Spolupracujeme s konzulátmi a veľvyslanectvami, ktoré pomáhajú svojim občanom po príchode na Slovensko.
Monitorujeme bezpečnosť na priechode s cieľom predchádzať zneužívaniu a obchodovaniu so zraniteľnými osobami, špeciálne ženami a deťmi.
Monitorujeme situáciu s maloletými deťmi bez sprievodu a asistujeme v prípade potreby angažovania polície a úradu práce.
Asistujeme pri riešení plynulého odvozu z hraníc pre ľudí so zdravotnými problémami.
V Bratislave, v Nitre a v Košiciach posilňujeme kapacity a organizujeme aktivity na pomoc a začlenenie sa do spoločnosti pre ľudí, ktorí sa kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine rozhodli hľadať bezpečie a nový domov na Slovensku. Nových kolegov máme aj v Banskej Bystrici a v Trenčíne, kde rozvíjame dobrovoľníctvo a aktivity založené na komunitnom princípe a podpore.
v Bratislave, v Nitre a v Košiciach organizujeme bezplatné kurzy slovenského jazyka,
v spolupráci so školami v Nitre zabezpečujeme doučovanie slovenčiny priamo na školách,
v spolupráci s Magistrátom mesta Bratislavy realizujeme informačné semináre pre ľudí z Ukrajiny o dostupných službách mesta a štátnych inštitúcii, o možnostiach nájsť si zamestnanie, či zaradiť deti do škôl,
organizujeme detský klub, letné tábory, jazykové kurzy, a iné voľnočasové aktivity pre deti a mladých ľudí,
poskytujeme pracovné poradenstvo ľuďom z Ukrajiny (v Integračnom centre v Košiciach a v Asistenčnom centre v Bratislave),
zaškoľujeme a koordinujeme slovenských dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí poskytujú individuálnu asistenciu, alebo pripravujú komunitné aktivity,
v Bratislave, v Nitre, v Trenčíne, v Banskej Bystrici a v Košiciach mapujeme lokálne služby podpory pre ľudí z Ukrajiny, koordinujeme sa s miestnymi aktérmi a hľadáme cesty k zlepšeniam,
rozvíjame program komunitného dobrovoľníctva a podpory, v ktorom zapájame potenciál ľudí z Ukrajiny pomôcť svojej vlastnej komunite,
pripravujeme komunitné podujatia, s cieľom vytvoriť príjemné prostredie pre nadviazanie nových vzťahov s miestnymi komunitami,
v humanitárnom centre Gabčíkovo poskytujeme komplexné služby v oblasti ochrany, rozvoja a vzdelávania detí z Ukrajiny. Pre cca 350 detí organizujeme nízko-prahové voľnočasové aktivity, jazykové vzdelávanie, detské kluby a poobedné krúžky. Asistujeme so zaraďovaním do škôl a prinášame deťom možnosti na rozvoj a vzdelávanie aj mimo priestorov centra.
Pravidelne aktualizujeme informačnú webstránku www.ukraineslovakia.sk, ktorá obsahuje informácie pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, ich práva a povinnosti pri vstupe na Slovensko. Informácie sú dostupné v slovenčine, ukrajinčine a angličtine.
Koordinujeme sa a spolupracujeme so samosprávami a štátnymi inštitúciami, aby sme mohli čo najefektívnejšie prispieť k riešeniu životnej situácie ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny a s ďalšími slovenskými mimovládnymi a občianskymi organizáciami, ktoré poskytujú humanitárnu, právnu a integračnú pomoc Ukrajinkám a Ukrajincom v ohrození, či už priamo na Ukrajine alebo na Slovensku.
Pripravujeme metodické materiály, tréningy a konzultácie, aby sme mohli škálovať naše aktivity a šíriť naše znalosti a skúsenosti z oblasti integrácie aj do ďalších miest.
Zasadzujeme sa za spravodlivý a solidárny prístup k ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny na lokálnej a celoštátnej úrovni.
Pripravili sme sériu dokumentov pre pomáhajúce organizácie, miestne a regionálne samosprávy a pre širšiu verejnosť, ktoré analyzujú prvý rok pomoci ľuďom z Ukrajiny v piatich slovenských mestách, mapujú poskytovanie služieb ukrajinským odídencom a odídenkyniam a ponúkajú podporu vo forme manuálu a služieb, ktoré vieme poskytnúť.
Na Integračnom fóre organizovanom Ligou za ľudské práva sme predstavili návrhy konkrétnych riešení pre integráciu ľudí z Ukrajiny, na ktorom sme pracovali spolu s Ligou za ľudské práva, CVEK, Nadáciou Milana Šimečku a Človek v ohrození.
Či už ľudia z Ukrajiny ostanú na Slovensku kratšie alebo dlhodobo, je pre nás dôležité, aby sme im poskytli bezpečné a dôstojné prijatie, základné životné potreby, ale aj pocit prijatia a spolupatričnosti.
To vyžaduje koordinovaný systém integrácie a efektívnu spoluprácu medzi občianskymi organizáciami, štátom a samosprávami a tiež poznanie situácie a potrieb ľudí z Ukrajiny.
Sme pripravení poskytnúť štátu naše skúsenosti a odbornosť z práce s utečencami a migrantmi. Viaceré opatrenia, ktoré navrhujeme napríklad v oblasti bývania, materiálnej pomoci, či vzdelávania, majú potenciál zlepšiť aj situáciu iných zraniteľných skupín na Slovensku.
Návrhy nájdete TU.
Policy brief in English can be found HERE.
Informačná webstránka pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny
Toto všetko by sme nezvládli bez vašej podpory, dobrovoľníkov a finančných zdrojov. Pomôžte nám v našich aktivitách pokračovať a ukážme tak spolu solidárne a súdržné Slovensko.