O projekte
ERASMUS+ projekt Ukraine Now sa realizoval v spolupráci s partnermi z organizácií OCC Spain, OCC Greece a ARCA z Rumunska v rokoch 2023 – 2024. Cieľom projektu bolo zvýšiť povedomie o pohyboch utečencov a utečeniek v celej Európe po znížení mediálneho pokrytia, ako aj uľahčiť pracovné a sociálne začlenenie vysídlených ľudí do miestnych komunít.
V rámci projektu bolo vytvorených niekoľko výstupov:
- Príručka Communicating on Migration určená pre malé alebo stredne veľké neziskové organizácie zaoberajúce sa migračnými témami, ktorým ponúka nápady a postupy ako komunikovať migráciu v rámci svojich komunikačných stratégií. Komunikačná metodológia zdôrazňuje využívanie hlasu komunity a osobné príbehy individuálnych utečencov a utečeniek, používanie inkluzívneho, kultúrne uvedomelého a konštruktívneho jazyka v komunikácii, a uvedomovanie si sily a dôležitosti vizuálnej komunikácie.
Stiahnuť PDF
Report Ako adaptovať vzdelávacie služby z krátkodobej núdzovej reakcie na inkluzívne služby (How to adapt education services from short-term emergency response to inclusionary services).
Stiahnuť PDF
Transformácia služieb
Časť projektu sa zameriavala na identifikovanie najlepšieho postupu pri transformácii poskytovaných služieb v núdzovej situácii na také, ktoré sú viac udržateľné v priebehu času, ale aj v súvislosti s rozšírením cieľovej skupiny. S partnermi sme porovnávali vzdelávacie projekty a služby poskytované na Slovensku (Mareena) a Rumunsku (ARCA), teda v krajinách susediacich s Ukrajinou, v období pred vypuknutím a aj počas vojny. Na základe diskusií sme pripravili report zameraný na odporúčania pri adaptácii núdzových služieb do inkluzívneho a dlhodobého statusu.
- Report Potreby, záujmy a úroveň angažovanosti utečencov*iek z Ukrajiny ako cieľovej skupiny (On the needs, interests and engagement levels of the target group of refugees from Ukraine).
Stiahnuť PDF
Reálne potreby
Formou diskusií a fokusových skupín sme zisťovali reálne potreby a záujmy mladých ľudí z Ukrajiny, ktorí s nami zdieľali svoje skúsenosti so vzdelávaním, zamestnávaním a sociálnou integráciou v každej partnerskej krajine. Na základe ich odpovedí, a zároveň skúseností jednotlivých partnerských organizácii, sme vytvorili zoznam odporúčaní na lepšie zapojenie a angažovanosť cieľovej skupiny do tvorby a realizácie aktivít, strategických rozhodnutí, a zároveň poskytujú návody a možnosti na podporu profesionálneho rastu cieľovej skupiny, zvyšovanie jej samostatnosti a lepšie začlenenie sa do spoločnosti.