Od začiatku vojny na Ukrajine sme aj my v Mareena tíme cítili silnú vlnu solidarity a dobra. Na Slovensku sa ľudia zomkli, vytvorili množstvo pestrých projektov s cieľom pomôcť, začleniť nových priateľov a priateľky do komunít, pomôcť im u nás nájsť nový domov.
Tieto iniciatívy, aktivity a rôznorodé projekty mali/majú rôznu dĺžku trvania, zapájajú a prepájajú sektory, zasiahli a ovplyvňujú rôzne množstvo ľudí a niektoré trvajú až do dnes.
My sme sa rozhodli INŠPIROVAŤ DOBRO DOBROM a tieto iniciatívy:
zmapovať,
vybrať 5 pestrých, z rôznych častí Slovenska,
a zviditeľniť ich – vybraným iniciatívam sme vytvorili propagačné video a uverejnili ho nielen nielen na našich sociálnych sieťach.
Nultý ročník Angažovanej komunity je prehliadkou a ocenením láskavých a užitočných aktivít prepájajúcich ľudí, ktorí k nám z Ukrajiny prichádzajú s existujúcimi komunitami.
Veríme, že Angažovaná komunita bude inšpiráciou pre tých, ktorí so zaujímavými aktivitami na podporu komunít začínajú a chcú načerpať informácie, odvahu, či vízie.
V septembri 2022 rozbehla Saša komunitnú aktivitu pletenia maskovacích sietí v Piešťanoch. Stretávajú sa tu ženy, ktoré prišli do mesta ako utečenkyne z Ukrajiny. Ukrajinky majú svoje rodiny, manželov, či synov stále na Ukrajine.
Občianske združenie Ukrajinský dom v Žiline vznikol ako rýchla reakcia na potreby ľudí utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. Denne prijímal stovky utečenkýň a utečencov. Niektorým poskytol ubytovanie priamo v malom domčeku v centre Žiliny na poschodí. Domček dostal názov Ukrajinský dom.
V Trenčíne plnia ľudia okolo Danky Vániovej veľmi dôležitú rolu integračného centra, ktoré podporuje aj samospráva. V rámci Kultúrneho Centra Aktivity aktivizovali dobrovoľníkov a dobrovoľníčky a už od marca sa snažia organizovať zmysluplné aktivity a získavať na ne peniaze. Pomohli stovkám ukrajinských rodín, ktoré sa dostali do Trenčína kvôli vojne, s ubytovaním, materiálnym zabezpečením, aktivitami pre deti aj dospelých, jazykovými kurzami a konzultáciami.
Materské centrum Medulienka pôsobí v Leviciach už viac ako 20 rokov. Dlhodobo sa aktívne venuje najmenším deťom do 6 rokov. Keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu a do levického regiónu začali prichádzať prví odídenci, rozhodli sa pomáhať spontánne. Bolo to prirodzené, pretože z Ukrajiny prichádzali najmä ženy s deťmi, ktoré často zaklopali práve na dvere materského centra s prosbou o pomoc.