V Mareene sa od roku 2017 venujeme integrácii utečencov a utečeniek, cudzincov a cudziniek do slovenskej spoločnosti. A verejnosti prinášame možnosti ako lepšie porozumieť a spoznať témy inklúzie, migrácie a diverzity. Možno sa pýtate prečo to robíme a kto sú vlastne utečenci? Sú ľudia ako my, no ocitli sa v situácii, keď museli opustiť svoj domov. Sú to ľudia, ktorí majú opodstatnené obavy z prenasledovania z rasových, náboženských, národnostných a politických dôvodov alebo kvôli príslušnosti k určitej sociálnej skupine.


O KAMPANI

Ako utečenci podporujú Slovensko?

Ľudia, ktorí museli opustiť svoj domov so sebou prinášajú cenné skúsenosti a vedomosti. Práve ich talenty môžu pomôcť rozvoju našej spoločnosť. Nedostatok zdravotných pracovníkov, pedagógov, či IT špecialistov je jedným z hlavných problémov Slovenska. Málokto si však uvedomuje, že práve utečenci a utečenky vedia tieto chýbajúce profesie doplniť. Stáva sa čoraz bežnejšou praxou, že vás lieči zahraničná lekárka, vyučuje vás zahraničný pedagóg alebo sa o vášho starého otca stará zahraničná opatrovateľka. Aj takto utečenci a utečenky pomáhajú Slovensku. A tým, že ich podporíte, podporíte Slovensko aj vy.


KTO TEDA PODPORUJE SLOVENSKO?

Spoznajte príbehy troch utečeniek.


Ahoj, som SABRIA

Na Slovensko som prišla z Iraku v roku 2015 s manželom a našimi štyrmi deťmi. Dôvodom nášho odchodu bolo náboženské prenasledovanie. Vďaka milým ľuďom som sa po slovensky naučila rýchlo a našla som si aj nových priateľov. Pôvodne som bola učiteľka arabčiny a neskôr som sa rozhodla, že sa chcem stať opatrovateľkou. Vyštudovala som kurz zdravotníctva pre seniorov a zamestnala som sa v zariadení v Nitre. Pracujem tu už tretí rok a slovenským seniorom pomáham s radosťou a láskou. Som vďačná za pomoc, ktorú sme s rodinou dostali, a že nás miestni tak nádherne prijali.

Dobrý deň, som EVANA

Keď som odišla z Iraku, mala som len dvanásť rokov. Ja a moja rodina sme prišli na Slovensko hľadať bezpečný domov. Mamina a otec pracujú a moji súrodenci študujú. Spočiatku to nebolo vôbec ľahké. Rečové a kultúrne bariéry nám spôsobovali rôzne ťažkosti, avšak vďaka skvelým Slovákom a Slovenkám, ktorí nás prijali, sme si zvykli. Mnohí z nich sú dnes už ako naša rodina. Študujem pedagogiku telesnej výchovy a anglického jazyka. Milujem šport a chcela by som aj ostatných viesť k láske k pohybu. Niekedy sa ma ľudia pýtajú, čo by som odkázala ľudom, ktorí v ťažkej situácii pricestujú na Slovensko. Myslím, že by to bola trpezlivosť. Treba byť vytrvalý a nakoniec sa vždy nájdu dobrí ľudia, ktorí vám pomôžu žiť normálny život.

Teší ma, som ANNA

Vojna na Ukrajine nás donútila opustiť domov. Ako matka viem, že musím spraviť všetko pre bezpečie svojich detí, a preto sme s manželom, našou dcérkou a mamou prišli na Slovensko. Moja matka vážne ochorela a bohužiaľ nás opustila. Bolo to veľmi ťažké obdobie a do toho som musela absolvovať atestáciu na všeobecného lekára, keďže môj medicínsky diplom nebol platný na Slovensku. Vo všetkom mi však pomohli úžasní ľudia v klinike na Rovniankovej v Bratislave, kde momentálne pracujem ako pediatrička. Mám v pláne aj naďalej pracovať v slovenskom zdravotníctve, ktoré lekárov a lekárky nesmierne potrebuje. Odkedy je realita vojny prítomná v našich životoch, naučili sme sa viac si vážiť život a mier. Keď dnes počujeme zvuk sirény, vieme, že sa už nemusíme viac schovávať. To pochopí len ten, kto to zažil.

Vypočujte si podcast Podporujeme Slovensko.

Moderátorka Sandra Vychlopenová sa porozprávala s odvážnymi utečenkami Evanou a Annou o ich životnom príbehu.

Aj vy môžete podporiť Slovensko.


Podporte utečencov a utečenky na Slovensku, aby mohli prinášať svoj talent a mali priestor ukázať svoj prínos pre našu krajinu. Ďakujeme.


Kampaň vznikla v spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).