Tipy na knihy, podcasty, hudobné playlisty, filmy, seriály aj podujatia, ktoré vám rozšíria obzory a prinesú viac rozmanitosti.
Chimamanda Ngozi Adichie: Amerikánka
V USA ju nazývali „černoškou“, a keď sa vrátila domov do Nigérie, dostala meno „Amerikánka“. Kým teda vlastne je? A kde je jej skutočné miesto?
Chimamanda Ngozi Adichie: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami
Nigérijská spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie prichádza s neobyčajným pohľadom na to, čo dnes znamená byť ženou, a zároveň nás v príhodný čas povzbudzuje k tomu, aby sme sa nebáli byť feminst(k)ami.
Paul Beatty: Odpadlík
Satira o mladíkovi, ktorá spochybňuje princípy americkej ústavy, mestského života, hnutia za občianske práva, vzťahu medzi otcom a synom. V roku 2016 získal Paul Beatty za dielo Odpadlík ako prvý Američan prestížnu Man Bookerovu cenu.
Ta-Nehisi Coates: Between the World and Me
Aké to je mať tmavú pokožku a ako nájsť spôsob, ako žiť s inou farbou pleti? A ako sa môže Amerika vysporiadať so svojou minulosťou spojenou s rasizmom?
Ta-Nehisi Coates: The Water Dancer
Vojna za právo na život, na rodinu, na slobodu. Hiram Walker sa narodil do otroctva na plantáži vo Virgínii a zároveň je obdarený tajomnou silou, ktorú objaví, až keď bude takmer muž. Riskuje všetko, aby mohol utiecť.
Eoin Colfer, Andrew Donkin, Giovanni Rigano: Illegal
Grafický román, príbeh o nádeji a prežití jedného chlapca, ktorý putuje naprieč Afrikou do Európy.
Bernardine Evaristo: Dievča, žena, iné
Kniha, ktorá vám otvorí nové obzory. Príbeh 12 postáv, ktoré žijú v Británii. Takto, ste o Británii ešte nečítali.
Gaël Faye: Malá krajina
Príbeh o spomienkach na spokojné detstvo, stratený domov a hrôzy vojny. Po krajine voňajúcej mangom a citrónovou trávou sa nenápadne a plazivo rozlievala nenávisť. Nikto netušil, že časom prerastie do zverského vyčíňania. Samotná príslušnosť k národu Tutsiov alebo Hutuov znamenala v Burundi a Rwande rozsudok smrti.
Zahra Hankir: Our women on the ground
Devätnásť arabských novinárok vlastnými slovami popisuje, aké to je podávať správy o konfliktoch vo svojej krajine. Mnohé z nich často riskujú vlastné životy. Ich odvážne a úprimné príbehy, rúcajú stereotypy o ženách v regióne a poskytujú naliehavo potrebný pohľad na časť sveta, ktorá je často nepochopená.
Khaled Hosseini: Morská modlitba
Krátky ilustrovaný príbeh o ľuďoch, ktorí museli opustiť svoj domov. Modlitba, ktorá zasiahne čitateľa.
Khaled Hosseini: Majster šarkanov
Príbeh dvoch chlapcov, kamarátov z Afganistanu. Ich nezvyčajne silný vzťah sa naruší po tom, čo jeden z nich po vyhratých pretekoch šarkanov zbabelo zradí toho druhého. Vždy však existuje spôsob, ako napraviť chybu.
Khaled Hosseini: Tisíc žiarivých sĺnk
Príbeh o utrpení dvoch afganských žien počas vojny. Príbeh o dôležitosti odpustenia a služby tým, čo sú v núdzi.
Khaled Hosseini: A hory odpovedali ozvenou
Kniha, ktorá núti človeka uvedomiť si, čo má a byť za to vďačný.
Ryszard Kapuscinski: Eben
Vďaka Kapuścińského knihe Eben pochopíme, akú hodnotu má hrsť ryže, hlt vody, prievan a kúsok tieňa tam, kde človek musí denno-denne bojovať o holý život. Eben nie je rozprávaním o neznámej Afrike. Naopak – Afrika v Kapuścińského podaní je čímsi dôverne známym. Kapuściński v Afrike totiž dlhé roky skutočne žil, prenikal do jej podstaty, žil s ľuďmi, žil Afriku. A tak o Afrike dokáže aj rozprávať.
Hišám Matar: Návrat
Autobiografia lýbijsko-britského spisovateľa, ktorý za román Návrat získal Pulitzerovu cenu. Kaddáfího režim mu ukradol otca a spravil z neho vyhnanca. Dvadsaťpäť rokov nevidel mesto, ulice, rodný dom. Po páde diktatúry sa rozhodol vrátiť sa a nájsť svojho otca. Žije ešte? A ak zomrel – ako a kedy?
Imbolo Mbue: Behold the dreamers
Príbeh kamerunskej rodiny, ktorá odišla za lepším životom do Spojených štátov.
Trevor Noah: Vinný od narodenia
Autobiografia známeho stand-up komika a moderátora, ktorý vtipne, dojemne a pútavo píše o svojom detstve a dospievaní v Juhoafrickej republike počas apartheidu. Trevor je syn juhoafrickej matky z kmeňa Xhosa a švajčiarskeho občana. Nič nezvyčajné? V čase apartheidu boli vzťahy medzi partnermi odlišnej farby pleti neakceptovateľné a pokladali sa za trestný čin. V knihe si prečítate príbehy o ťažkom detstve, keď jeho jedálniček pozostával čisto z húseníc, keď ho pri únose vyhodili z idúceho minibusu, a príbehy o trápeniach, ktoré mu spôsobili stredoškolské lásky.
Martin Pollack: Americký cisár
Utečenecká kríza sa netýka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov. A zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu.
Dominika Sakmarová: Mačací kožuch a ťava pri čínskom múre
Zbierka vtipných príbehov z bežného života obyčajných ľudí, ktoré je možné zažiť iba na Ďalekom východe.
Riad Sattouf: Jednou budeš Arab 1 – 5
Komiksový príbeh zachytáva detstvo a dospievanie Riáda, malého chlapca, ktorého matka pochádza z Francúzska a otec zo Sýrie. Počas svojho života žije rodina v rôznych krajinách – Sýria, Francúzsko, Lýbia. Príbeh miestami vtipne, inokedy dramaticky a kruto poukazuje na kultúrne rozdiely a odlišný spôsob života v rôznych krajinách.
Marjane Satrapi: Persepolis I, II
Komiksový autobiografický príbeh o detstve, dospievaní a živote iránskeho dievčaťa, ktoré vyrastá v čase islamskej revolúcie. Marjane odchádza študovať do Francúzska, kde zažíva kultúrne odlišnosti a musí sa vyrovnať s dovtedy nepoznanou slobodou.
Marjane Satrapi: Šitíčko
Grafický román, vďaka ktorému sa dozviete o dôverných rozhovoroch iránskych žien bez prítomnosti mužov.
Kamila Shamsie: Teplo domova
Napínavý príbeh moslimskej rodiny žijúcej v Londýne. Príbeh troch detí, ktorých otec bol džihádista. Príbeh o predsudkoch, rasizme a radikalizácii.
Zadie Smith: Biele zuby
Aké je to žiť v multikultúrnej krajine a nájsť si v nej svoje miesto? Tento optimistický román prináša príbehy troch generácií ľudí, ktorí žijú v Londýne, kde čelia rôznym výzvam.
Zadie Smith: Swing time
Ako sa stávame tým, kým sme? Swing Time je príbeh o priateľstvách, ktoré nám dávajú smer, definujú nás a navždy nás menia.
Larry Tremblay: Citrusový sad
Dvom chlapcom bomba náhle zmení osud, keď stratia svojich prarodičov. Do citrusového sadu vzápätí prichádzajú muži a žiadajú pomstu preliatu krv. Ako odlíšiť česť od fanatizmu?
Oprah Winfrey: What Happened to You?
Oprah Winfrey diskutuje s renomovaným odborníkom na vývoj mozgu a traumu, o vplyve traumy a zážitkov z ranného detstva, ktoré ovplyvňujú to, kým sme v dospelosti. Vyzývajú nás k tomu, aby sme sa namiesto otázok „čo je to s tebou?“ alebo „prečo sa tak správaš?“, pýtali skôr „čo sa ti stalo?“.
Philippe Thito, Anna Sarvira: Dievčatko, ktoré malo oči otvorené
Vek: 7-10 rokov
Cieľom detskej knižky „Dievčatko, ktoré malo oči otvorené“ je zvýšiť povedomie o výzvach, ktorým čelia ľudia utekajúci pred vojnou a informovať o ich právach. Európska komisia sa pri jej tvorbe spojila s renomovanou ukrajinskou ilustrátorkou Annou Sarvirovou, ktorej ilustrácie boli vystavované po celom svete. Kniha je súčasťou iniciatívy #EyesOpen, o ktorej sa môžete dozvedieť viac tu.
Tento slovník je navrhnutý s cieľom uľahčiť život ľuďom z Afganistanu žijúcim na Slovensku, ktorí sa často stretávajú s prekážkami v prístupe k veľmi potrebným službám. Slovník slúži aj ako užitočná pomôcka pre Slovákov, ktorí majú záujem naučiť sa dárijčinu a paštčinu, dva úradné jazyky Afganistanu.
Slovník pokrýva všetky potrebné témy súvisiace s každodenným životom na Slovensku,
vrátane sociálnych služieb, zdravotníctva, školstva, zamestnania, ako aj záľub, stravovania, kultúrnej výmeny a pod. Hoci slovník neobsahuje vyčerpávajúci zoznam tém a situácií, autori si dali za cieľ pokryť slovnú zásobu a vety potrebné na úspešné zorientovanie sa v slovenskom kontexte.
Slovník vychádza v spolupráci s organizáciami Mareena a Slovenská humanitná rada,
s podporou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Beast of no nation
film (od 18 rokov)
Réžia: Cary Joji Fukunaga
Caliphate
seriál / dráma (od 18 rokov)
Réžia: Goran Kapetanovic
Príbeh o radikalizácii mladých ľudí, ktorí žijú vo Švédsku. Príbeh o predsudkoch, rasizme, extrémizme a jeho dôsledkoch. O tom, ako si druhá generácia migrantov vo Švédsku hľadá svoje miesto, aj aké nástrahy na nich striehnu.
Coco
animovaný príbeh
Réžia: Ava DuVernay
Príbeh mexického chlapca Miguela, ktorý sa chce stať hudobníkom za každú cenu. Aj napriek zákazu jeho blízkych. Približuje oslavu mexického sviatku Día de los Muertos (Pamiatka zosnulých), jeho význam, tradície a dôležitosť rodiny a jej súdržnosti.
First They Killed My Father
film
Réžia: Angelina Jolie
Flee (Flugt)
animovaný dokument
Réžia: Jonas Poher Rasmussen
Skutočný príbeh Amina, muža, ktorý po prvýkrát odkrýva svoju skrytú minulosť.
Human flow
dokument
Réžia: Aj Wej-wej
Majster šarkanov (The kite runner)
film
Réžia: Marc Forster
Natočené podľa rovnomennej knihy. Príbeh dvoch chlapcov, kamarátov z Afganistanu. Ich nezvyčajne silný vzťah sa naruší po tom, čo jeden z nich po vyhratých pretekoch šarkanov zbabelo zradí toho druhého. Vždy však existuje spôsob, ako napraviť chybu.
Mo Amer: The Vagabond
standup
Účinkuje: Mohammed Amer
The Breadwinner
animovaný príbeh
Réžia: Nora Twomey
Podľa rovnomennej knihy od Deborah Ellis - Afganistan počas vlády Talibanu. 11-ročné dievča Parvaneh si po tom, čo neoprávnene zatknú jej otca, ostrihá vlasy a začne sa vydávať za chlapca, aby mohla chodiť po uliciach a pomôcť rodine.
When they see us
seriál / dráma (od 18 rokov)
Réžia: Ava DuVernay
Päť teenagerov z Harlemu je nespravodlivo odsúdených za útok v Central parku. Príbeh o predsudkoch, rasizme a nedokonalosti systému, ktorý má chrániť maloletých. Natočené podľa skutočných udalostí.
Mareena festival
Bratislava
multižánrový festival s podtitulom „Svet na jednom mieste“, na ktorom môžete ochutnať jedlá a nápoje svetových kuchýň, koncerty, diskusia, kreatívne workshopy
Bratislava, Nitra, Košice
Jazyková kaviareň, iránsky večer, africky brunch, Día de los Muertos, Diwali a rôzne iné podujatia a tematické večery môžete zažiť u nás v Mareene.
Bratislava
Multižánrový festival nových menších – hudba, diskusie, výstavy, fjúžn walks.
Hudobný playlist: Salsa Colombiana s Diegom
Tento playlist pre nás pripravil Diego z Kolumbie.
Hudobný playlist: Vianoce s Mareenou
Vianočné piesne z celého sveta. Nájdete tu arabské, indické, mexické, kenské, filipínske, brazílske a iné vianočné skladby.
Hudobný playlist: Día de los Muertos s Oscarom
Playlist vytvorený pri príležitosti mexického sviatku Día de los Muertos (Pamiatka zosnulých).
Hudba_sveta_FM
Pohľad na netradičné hudobné nástroje, rebríček WorldMusicChart, hudobní hostia a hudba sveta. Každú stredu od 22:00 do 24:00.
Trenčín
Najväčší multižánrový festival na Slovensku. Rozmanitosť nájdete všade okolo seba – v hudbe, programe, ľuďoch, diskusiách.
Fotografka a vizuálna umelkyňa, ktorej sú blízke témy identity, stereotypov a predsudkov. Narodená na Slovensku, no s vietnamskými koreňmi. Jej identita pozostáva z dvoch kontrastných svetov a aj to sa snaží zachytiť v jej dielach.
Podcast, Mareena
Na Slovensku je ich ako šafránu, no aj tak vzbudzujú silné emócie. Kto sú Moslimovia na Slovensku, ako vyzerá ich bežný život, ako prežívajú pandémiu a prečo sú neviditeľní aj napriek tomu, že o Islame počúvame tak veľa?
Podcast, IOM Slovensko a Gymnázium C. S. Lewisa
Séria rozhovorov s ľuďmi, ktorí predstavujú rôzne krajiny sveta. Krajiny, v ktorých sa narodili a vyrastali, hoci neskôr sa rozhodli žiť na Slovensku. Spoznajte Indiu, Nepál, Kazachstan, Severné Macedónsko či Ukrajinu priamo cez príbehy ľudí, ktorí z týchto krajín pochádzajú.
Youtube kanál
Sandra pripravuje približne 20-minútové vzdelávacie videá zamerané na otázky zo spoločenských vied.
Youtube kanál
Krátke videá nabité informáciami, ktoré odpovedajú na každodenné alebo zložitejšie otázky z rôznych oblastí. Nájdeš medzi nimi aj video, ktoré sme pripravili v spolupráci s Jurajom na tému: Prečo máme predsudky?.
Podcast, Liga za ľudské práva
Podcast sa venuje témam migrácie, integrácie a azylu. Dozviete sa v ňom ako mladí ľudia vnímajú migráciu, ako prebieha integrácia utečencov na Slovensku, ale aj osobné príbehy ľudí, ktorí našli na Slovensku svoj nový domov.
Podcast
Emanuele žije na Slovensku od roku 2009. Jeho začiatky na Slovensku neboli jednoduché. Častokrát sa musel spoliehať na podporu od svojej manželky. Začal sa zaujímať o to, ako príchod na Slovensko prežívali ľudia ako on – ľudia, ktorí sa na Slovensku nenarodili, no žijú, pracujú alebo študujú na Slovensku. V sérii podcastov, ktoré Emanuele pripravuje sa s nimi rozpráva o tom aké to pre nich bolo, keď prišli prvýkrát na Slovensko, ako to zmenilo ich životy aj o užitočných radách a tipoch pre ostatných ľudí.
Podcast, Človek v ohrození / SME
Podcastová miniséria denníka SME o vylúčených komunitách, ktorú pripravila Zuzana Kovačič Hanzelová v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození. Každá časť podcastu je zameraná na konkrétnu tému (bývanie, školstvo, zdravotná starostlivosť, predsudky), v ktorej sa rozoberajú príčiny a dôsledky toto, prečo sú deti z osád na Slovensku od svojho narodenia odsúdené na neúspech.
Viete o knihe, filme či interpretovi, ktorý by tu nemal chýbať? Dajte nám o tom vedieť.