O projekte
V septembri 2019 sme spolu s partnermi z Česka (Be international), Maďarska (Kalunba) a Rakúska (Global 2000), zahájili spoluprácu na medzinárodnom projekte Unity in Community, ktorý bol podporený Európskou úniou cez program Erasmus+ (KA2: Strategické partnerstvá).
Cieľom tohto dvojročného projektu je vytvoriť vzdelávacie nástroje, ktoré môžu jednotlivci a organizácie využiť pre podporu zapojenia miestnych ľudí a cudzincov do komunitných projektov, zlepšenie ich vzájomného porozumenia a vytváranie podmienok pre inkluzívnejšie a udržateľnejšie komunitné iniciatívy.
Zmluva o poskytnutí finančného grantu.
Pozrite si video, ktoré stručne sumarizuje hlavné myšlienky projektovej metodiky a procesu realizácie komunitných projektov.
V projektových aktivitách sme sa zamerali na mapovanie potrieb lokálnych komunít v štyroch partnerských mestách, prípravu a realizáciu tréningov, vytvorenie mentoringovej metodiky a praktickej príručky pre inkluzívne komunitné aktivity. Tieto materiály poskytujú praktický návod na posilnenie zručností komunitných lídrov, ktorí sa v práci s migrantmi a miestnymi obyvateľmi na komunitnej úrovni zaujímajú o inkluzívne a udržateľné prístupy.
Výstupy projektu sú dostupné pre organizácie, ktoré sa venujú vzdelávaniu dospelých, mimovládne organizácie pracujúce s témami inklúzie a udržateľnosti, ako aj pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o aktívne občianstvo a chceli by prispieť k rozvoju svojej komunity.
Súčasťou projektu boli aj pilotné komunitné projekty v každej partnerskej organizácii a multiplikačné podujatia, na ktorých sme prestavili výstupy projektu širšej verejnosti a partnerským organizáciám.
Materiály pre vás
Výskumná správa CommUnity Study
Prvým výstupom nášho projektu bola výskumná štúdia, pomocou ktorej sme chceli porozumieť dynamike komunitného života na susedskej úrovni a preskúmať najčastejšie motivácie a bariéry pri zapájaní sa do komunitných iniciatív.
Náš výskum pomocou hĺbkových rozhovorov mapuje vzťahy miestnych a cudzincov v štyroch stredoeurópskych mestách – v Bratislave, Brne, Viedni a Budapešti. Obsahuje tiež ich názory a skúsenosti s angažovaním sa v susedských komunitách. Špecificky sa venuje témam ako vnímanie susedstva a jeho hraníc, susedské vzťahy, výzvy v susedstve a zapájanie sa do komunity na susedskej úrovni.
Pohľad respondentov môže slúžiť ako zdroj pre prácu komunitných lídrov, ktorí by radi iniciovali komunitné aktivity, alebo inkluzívne podujatia vo svojom susedstve či meste.
Krátky súhrn v slovenčine: Aké sú naše susedstvá? Potenciál a výzvy inkluzívnych komunít.
Stiahnuť štúdiu alebo krátku výskumnú správu v angličtine.
Metodika mentoringu
Metodika je určená pre lídrov a lektorov, ktorí chcú motivovať svoje tímy k práci vo vlastnej komunite či susedstve a priniesť nové impulzy, ktoré reagujú na potreby komunity. Je založená na participatívnych metódach a exploratívom prístupe. Metodika využíva ciele trvalo udržateľného rozvoja a prístup aktívneho občianstva, ktoré prinášajú globálnu perspektívu na súčasné sociálne, ekonomické a environmentálne výzvy.
Využijú ju najmä lídri a lektori, ktorí by radi pracovali v oblasti komunitnej práce a hľadajú inšpiráciu ako pracovať s rôznorodými skupinami, zmapovať potreby komunity a pripraviť realistické projekty, ktoré by prispeli k inkluzívnejším susedstvám.
Stiahnuť metodiku v angličtine.
Tréning budovania kapacít
Súčasťou nášho projektu bol tréning budovania kapacít pre mladých lídrov, aktivistov a sociálnych pracovníkov, ktorý sa uskutočnil v novembri 2020, v dôsledku pandémie online. Jeho témou bolo Vytváranie udržateľných komunitných projektov, a jeho cieľom poskytnúť účastníkom znalosti a nástroje na vedenie projektového cyklu od prvého nápadu a analýzy potrieb. Účastníci mali možnosť sa dozvedieť viac o princípoch udržateľného rozvoja, ako aj o inkluzívnom líderstve v komunitnej práci.
Ak plánujete realizovať podobný tréning, inšpirovať sa môžete v našom praktickom návode, ktorý obsahuje harmonogram a podrobný opis aktivít, tipy pre trénerov a triky pre tréningy v online formáte.
Manuál na stiahnutie v angličtine.
Príručka Unity in Community
Praktická príručka pre inkluzívne komunitné iniciatívy ponúka praktickú zbierku aktivít, ktoré môžete využiť pri plánovaní, realizácii a vyhodnocovaní komunitných projektov, pričom kladie dôraz na inklúziu, udržateľnosť a sociálnu angažovanosť.
Sumarizuje výsledky kvalitatívnej štúdie o vnímaní susedstva a komunitného zapájania, ako aj
metodológiu pre organizovanie komunitných projektov. Obsahuje tiež príklady dobrej praxe a
štruktúru tréningu na posilnenie kapacít komunitných pracovníkov.
Príručka je určená pre organizácie, ktoré pracujú v oblasti komunitnej práce, komunitným lídrom,
sociálnym pracovníkom, lektorom, a každému, kto by chcel byť súčasťou zmeny a stať sa aktívnym vo svojej komunite.
Stiahnuť príručku v slovenčine.