Pomáhame vytvárať prostredie, v ktorom sú rozdiely prínosom.
Organizujeme diskusie, semináre aj neformálne vzdelávacie aktivity na školách, v mestách či organizáciách. Zážitkovou formou približujeme témy migrácie, rôznorodosti a medzikultúrneho dialógu. Realizujeme informačné kampane zamerané na osvetu verejnosti a pozitívne vnímanie cudzincov a rozmanitosti na Slovensku.
Raňajky s príbehom
Ak vás zaujímajú odpovede na najčastejšie otázky o migrácii, pripravíme pre vás krátku prezentáciu a priestor na diskusiu – o migrácii vo svete a na Slovensku, ale aj o tom, ako sa žije cudzincom v našej krajine, sa s vami budú rozprávať naši ambasádori, ambasádorky, klienti a klientky.
Zážitkové workshopy
Zažite s nami interaktívny workshop, počas ktorého budete môcť témy migrácie a integrácie spoznať zážitkovou formou. Cez skupinové aktivity, rolové hry či simulácie sa bližšie pozrieme na identitu, rôznorodosť a stereotypy.
Máte záujem o diskusiu či workshop aj u vás?
Kampane
Snažíme sa prinášať viac rozmanitosti do života na Slovensku. Pozrite sa ako sa nám to darí v našich kampaniach.
Materiály pre vás
Dobrovoľníctvo ako nástroj na podporu utečeniek a utečencov
V Mareene veríme, že dobre pripravený a koordinovaný dobrovoľnícky program môže prispieť k zvýšeniu prospešnosti a profesionality dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a zároveň necháva priestor pre ich potenciál a kreativitu. Vďaka systematickej práci s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami môžeme adresne reagovať na potreby utečeniek a utečencov, podporovať vytváranie vzájomných vzťahov a prispieť k ich začleneniu do slovenskej spoločnosti.
Stiahnite si materiál, v ktorom nájdete odpovede na otázky:
- Aké výhody prináša efektívne koordinovaný dobrovoľnícky program?
- Čo je dôležité pre efektívne koordinovaný dobrovoľnícky program?
- Ako vyzerá koordinácia dobrovoľníckeho programu?
- Akým hlavným výzvam môžete čeliť pri práci s motiváciou dobrovoľníkov a dobrovoľníčok?
Materiál vznikol s finančnou podporou UNHCR.
Komunitné dobrovoľníctvo ako nástroj na posilnenie komunitnej ochrany a inklúzie utečeniek a utečencov
Komunitná ochrana je prístup, ktorý sa zameriava na ochranu ľudských a utečeneckých práv, pričom dôraz kladie na schopnosti utečeniek a utečencov a lokálnych komunít pomenovať hlavné výzvy, ktorým čelia, a hľadať a spoluvytvárať riešenia, ktoré sa ich týkajú. Dôležitým kľúčom ku zabezpečeniu komunitnej ochrany utečencov a utečeniek je počúvanie a porozumenie ich potrebám.
Do komunitnej ochrany môžu byť zapojení všetci lokálni aktéri: miestne a štátne inštitúcie, neziskové a komunitné organizácie, utečenci a utečenky, dobrovoľníci a dobrovoľníčky. Využitie ich kapacít, skúseností a zdrojov pre adresnú asistenciu utečencom a utečenkám umožňuje zabezpečenie ich ochrany a posilnenie ich sebestačnosti a samostatnosti.
Stiahnite si náš materiál o komunitnom dobrovoľníctve, ktorý vznikol s finančnou podporou UNHCR.
Rozmanité komunitné podujatia
V Mareene veríme, že osobný kontakt medzi ľuďmi so zahraničným pôvodom a miestnymi prispieva k vzájomnej dôvere a akceptácii rôznorodosti. Ak sa stretneme pri spoločnom jedle, rozhovore, či zážitku, dokážeme lepšie porozumieť ľuďom z iných krajín, či kultúrneho prostredia a prekonať predsudky na oboch stranách.
Stiahnite si materiál, v ktorom sa dozviete:
- ako plánovať komunitné podujatie,
- na čo pri tom nezabudnúť,
- ako robiť komunitné podujatia tak, aby boli inkluzívne,
- aké sú naše osvedčené formáty podujatí.
Materiál vznikol s finančnou podporou UNHCR.
Generation T
Generation T (čítaj dženerejšn Ty) sa zameriava na šírenie povedomia o migrácii a na podporu ochrany zraniteľných – etnických či náboženských – skupín medzi mladými ľudmi. Zistia, ako vznikajú stereotypy a prečo máme predsudky. Dozvedia sa viac o živote cudzincov v našej spoločnosti a môžu preskúmať, čo máme napriek niektorým odlišnostiam spoločné. Vytvorili sme video na tému Prečo máme predsudky, tipy pre mladých ľudí, ako prispieť k svetu bez predsudkov, a metodický materiál pre učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí by chceli s mladými ľuďmi otvoriť tému identity, predsudkov a stereotypov. Viac informácií o projekte Generation T.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu zodpovedá výlučne Mareena.
Stiahnuť tipy ako prispieť k svetu bez predsudkov a metodický materiál.
Stretnutím k porozumeniu
Stretnutím k porozumeniu je metodická príručka plná interaktívnych aktivít, prostredníctvom ktorých môžete študentom alebo účastníkom vzdelávania priblížiť témy spojené s migráciou, integráciou, medzikultúrnym dialógom, hate speech či identitou. Tieto zážitkové aktivity vytvoril tím autorov a metodikov a ich realizácia bola pilotovaná na viacerých stredných a vysokých školách. Príručka je tu pre vás, takže aktivity z nej môžete realizovať samostatne, no v prípade záujmu nás môžete kontaktovať a my vám s témou radi poradíme alebo k vám vyšleme našich lektorov.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedné o. z. Mareena.
Nové začiatky
Táto publikácia je určená organizátorom komunitných aktivít, pracovníkom s mládežou, školiteľom, projektovým manažérom, dobrovoľníkom a členom organizácií, ktorí sa venujú inklúzii mládeže s migrantským pôvodom a hľadajú inovatívne a participatívne metódy, ktoré aktivizujú mladých ľudí s rozličným pôvodom a prispievajú k budovaniu rozmanitejších komunít.
Publikácia je spoločným dielom štyroch organizácií: Jordens Vänner zo Švédska, GLOBAL 2000 z Rakúska, Mareeny zo Slovenska a Syreczech z Českej republiky, pričom každá z organizácií priniesla jedinečný pohľad na prácu s mladými migrantmi a utečencami. Partneri z Rakúska a Švédska sa delili o informácie, aktivity a metódy z oblasti environmentálneho vzdelávania a klimatickej spravodlivosti, zatiaľ čo Mareena a Syreczech ponúkli skúsenosti a nápady týkajúce sa budovania komunít.